Duo Svačiny

 


Duo Svačiny

Na hudbu Dua Svačiny jsem narazil náhodou při prohlídce výstavy Ester Nemjó v galerii Farmstudia ve Vysoké u Mělníka. Součástí výstavy byly také autorské filmy, jejichž soundtrack byl vyloženě nepřeslechnutelný. Různé foukání, pískání a cinkání a drnkání a k tomu osobitý hlasový projev Ester, propojující hudbu a komentář k filmu v jednu zvukovou vrstvu se silnou atmosférou vpravdě domácího nahrávání. Ačkoliv se v případě Ester Nemjó a Dua Svačiny nejedná ani o nějaký domácí underground, ani o experimenty v primitivním nahrávácím studiu nebo nějaký typický hudebně outsiderský projekt, je v jejich hudbě vlastně od všeho trochu. A přestože jsou hudební stopy součástí jiných uměleckých děl a vznikaly vlastně v rámci uměleckého studia, podařilo se myslím Ester v případě hudební tvorby odhodit akademismus v dál a hudba Dua Svačiny překvapí svou syrovostí, která ovšem není hrubá ani negativní, pikantním domácím zvukem a jsem přesvědčen, že si svou svébytnou kvalitu podrží i bez filmového obsahu. 

Ester jsem se v souvislosti s její hudební tvorbou položil pár otázek.





Kdo tvoří duo Svačiny a jaké nástroje používáte?

Ester Nemjó a její manžel Jakub Sládek.

Používáme ukulele, námi vyrobenou okarínu, violoncello, občas staré harmonium u babičky a různé drobné nástoje – malé bubínky, dětská zvonkohra. Svého času byly písně doprovázeny jednoduchou španělskou flétničkou, kde se zvuk moduloval pomocí posuvného dřívka. Ta však vzala za své po narození našich dětí.


Rozumím tomu tak, že Duo Svačiny vzniklo za účelem zhotovení soundtracku k vašim filmům. A proč vlastně bylo třeba pro tento projekt zvolit jméno? Znamená to snad, že má duo Svačiny ještě nějaký další život kromě filmů? Vystoupili jste někde naživo?

Duo Svačiny hrálo jako doprovod k mým filmům ještě předtím, než dostalo své pojmenování. Název vznikl jakou součást mé diplomové práce. Cítila jsem potřebu pro takto důležitou věc duo pojmenovat a také tím trochu natáhnout teoretickou část. Pár vystoupení bylo v rámci mých výstav a vernisáží našich přátel.


Jak se v hudbě Duo Svačiny pracuje s náhodou, nahodilostí, disharmonií nebo nějakým dětským přístupem či přímo neumětelstvím? Musí se na hudbě skupiny pracovat nebo to jde spíš samo?

Soundtrack k filmu Nejdůležitější dílčí předpoklad úspěchu je vycházet s tvory v nás vznikal velmi nahodile a spontánně. Některé písně (například Svítná Filiška) je složená přímo na obraz s tou největší radostí. To je přístup, který mě na skládání hodně baví.

Nejčastěji však pracujeme tak, že já (Ester) složím text a Jakub pak na ukulele najde tu správnou melodii. Nebývá to nijak náročný proces. Musí v tom být správná energie, která nás nutí k častému smíchu. 


Neučesaná hudba skupiny je leckdy v kontrastu s dobrou kvalitou nahrávky. Kde se nahrává a jak? A je Duo Svačiny studiová skupina nebo máte i nějaký vztah k místu nahrávání, případně požadavky na takové místo?

Touto otázkou jsem překvapená a potěšená. Některé nahrávky obstarává můj muž skrze svůj počítač. Má zapojený mikrofon a ozvučené ukulele. Pomocí programu Ableton skládá písně dohromady.Také jsme si pořídili malé přenosné nahrávadlo. Mám ráda, když je to rychle hotové a nevytrácí se ta prvotní radost. Jakub hudbu více promýšlí a ladí. Nemá rád, když zpívám příliš falešně.





Jaké má Duo Svačiny ambice? Plánujete překročit svět vašich filmů?

Tento svět byl v minulosti překročen na již zmíněných vernisážích. Měla jsem tehdy pocit, že nestačí vystavit pouze mé obrazy, ale musím návštěvníkům také zahrát písně. Skládala jsem věci přímo ke konkrétní výstavě. Výstup před publikem mě však stresuje natolik, že se mi podařilo tento pocit odbourat a vystavuji teď „jen“ obrazy. Vyhovuje mi být schovaná v mých filmech.

Naše produkce se načas zastavila s příchodem našich dětí. Následně se rozšířila o několik dětských písní (Schovka, My ještě nespíme táto), které hráváme doma za zimních večerů po večeři.

Naší ambicí je nové písně nahrát.





Jaká je na vaši hudbu odezva? Máte fanoušky? 

Máme fanoušky mezi našimi kamarády. Vždy po vystoupení jsme měli radostnou odezvu a dostávalo se nám vlídného přijetí. 


Cítíte nějakou duchovní spřízněnost s nějakým jiným hudebním projektem?

Nebo existuje třeba někdo, kdo by byl pro vás zajímavým hostem?

V začátcích s námi hrával kamarád Milan Tomášek (někdejší člen kapely Stožáry). Byl nám vždy velikým obohacením a rádi ho k nám zase přizveme. O žádné další spolupráci jsme dosud nepřemýšleli.


Díky za rozhovor!



Další info na stránkách Ester Nemjó:

www.nemjo.com

https://www.youtube.com/@EsterNemjo



Komentáře

Oblíbené příspěvky